Category: Cheapskate Analysis

Cheapskate Analysis: What’s The Cheapest Morning Joe?

Did you know that, in the Dark Ages, people survived without Facetime? And Siri? And whatever WhatsApp is? Can you imagine a world without the 100 calorie count packages of Chips Ahoy, where you would have to count cookies yourself? Sometimes change is good. But other times, change is bullshit. New things that people don’t really need are marketed hard to convince people that they do need them.

This bugs me.

Recently one of those things that’s been bugging me is Keurig coffeemakers. Single serving coffee makers have existed for a while, but at some point in the past few years, Keurigs jumped the line separating workplace/bed & breakfast amenities from household appliances.

Coffeemakers like this make sense when you have many people with varied tastes, like and office or hotel. But it really took some gall to assume that this product was suitable for the home. Somehow, it took off, and here we are today. Even the inventor of Keurig cups says they’re expensive and wasteful.

Let’s find out just how wasteful Keurigs are, and what the cheapest morning beverage actually is.

Keurig

The cost of Keurig coffee

Continue reading

Cheapskate Analysis: Should I Replace All My Light Bulbs With LEDs?

Woah, here we are at the newest, yes the second ever edition of Cheapskate Analysis. Today we will be using the power of maths, after being confronted with a series of choices, to find the one that saves us the most money!

If you’re like me, monitoring the costs of everything, you’ve noticed that LED light bulb prices have really dropped since they were first introduced. It wasn’t that long ago that you’d have to spend $50 for one bulb. Now, you can get a bulb for one-tenth of that, or less!

But are they cost effective yet?

The Answer:
Yes… and No!

First, find your electricity cost

Our utility company does not make it easy to figure out the actual cost of the electricity we use. First they divide the bill up into Supply and Delivery. Then they break those down into a dozen constituent parts. I suppose this is good for transparency, but there also is no easy, total rate to look at. I had to add up fractions of a penny to get to the actual rate:

12 cents per kilowatt hour

NatGridbill

Our easy to use electric bill!

Actually, it was 11.997534 cents per kWh, but who’s counting?

Next, find out how much electricity your bulbs are using.

All light bulbs are labeled with their wattage, the only important number. To convert the bulbs to “math-able” kilowatt hours, we just move the decimal point a little bit. I learned this conversion with our earlier entry comparing the air conditioner to the ceiling fan.

For example, a 60 watt bulb = 0.06 kilowatts. A 13 watt bulb is 0.013 kilowatts. Et cetera.

Multiply that kilowatt number by how many hours it is used in a day (or a month, or whatever), and then multiply that number by the cost of the electricity. So a 60 watt light bulb used 4 hours per day every day calculates like this…

0.06 kWh x 4 hours a day = .24 kWh per day or 87.6 kWh per year. Then 87.6 kWh per year x 12 cents per kWh = $10.51 per year.

Easy peasy! Now let’s take a tour around the house to find which bulbs should be replaced.

Light Bulbs (5)

Frequently Used Rooms

Continue reading

© 2017 Ridinkulous

Theme by Anders NorenUp ↑